Sklep Biedronka – Rynek Główny

Sklep Biedronka – Rynek Główny

W 2015 roku firma Jeronimo Martins zwróciła się do nas z prośbą podjęcie prac projektowych i budowlanych w związku z planowanym otwarciem najbardziej prestiżowego sklepu, który miał powstać w Krakowie. Sklep zlokalizowany został w lokalu dawnych Delikatesów Antoniego Hawełki, w Pałacu Spiskim przy Rynku Głównym 34 w Krakowie.

Ze względu na lokalizację w kamienicy, której początki sięgają XIII oraz zachowane oryginalne, drewniane wyposażenie Delikatesów z 1913 roku, prace rozpoczęły się od wykonania szczegółowej inwentaryzacji oraz opracowania specjalistycznych badań i ekspertyz konserwatorskich. Zakres prac projektowych obejmował także opracowanie projektu budowlanego i wykonawczego w zakresie konserwacji zabytkowego wyposażenia i przebudowy witryn zewnętrznych, robót remontowych w lokalu na parterze kamienicy i adaptacji piwnic na zaplecze sklepu wraz z wymianą windy towarowej.
Byliśmy odpowiedzialni również za uzyskanie wszystkich niezbędnych uzgodnień i decyzji administracyjnych, w tym Pozwolenia Konserwatorskiego i Pozwolenia na Budowę.

Kolejny etap prac polegał na wykonaniu robót budowlanych związanych z remontem i przebudową. Roboty rozpoczęły się od wykonania pełnej konserwacji zabytkowych mebli, wraz z uzupełnieniem uszkodzonych fragmentów i odtworzeniem zniszczonych detali na postawie archiwalnej dokumentacji fotograficznej. W trakcie prowadzenia prac w sali historycznej udało się odkryć pierwotną posadzkę, co pozwoliło na odtworzenie oryginalnego projektu. Nowa posadzka została ułożona z płytek kamionkowych wykonanych w tradycyjnej technologii na zamówienie, wg. zachowanego wzoru.

W oparciu o materiały archiwalne i zachowane detale zaprojektowano także nowe witryny od strony Rynku Głównego. Napis „Delikatesy” na szyldzie nad głównym wejściem do lokalu został wykonany z użyciem specjalnie zaprojektowanego kroju pisma, wzorowanego na oryginalnym napisie „Antoni Hawełka”

Przeprowadzone prace zyskały uznanie zarówno Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, jak i klientów sklepu oraz pozwoliły na przywrócenie zniszczonym Delikatesom pierwotnego blasku.

Galeria zdjęć

 

 

Mapa naszych inwestycji

Zobacz mapę
  • Unicardia Centrum Leczenia
  • Bank BPH
  • Mercedes-Benz
  • Biedronka
  • Excellent